צריבה בגלי רדיו תחת אולטראסאונד אנדוסקופי (EUS-RFA) כחלק מהניהול של גידולי אינסולינומה בלבלב

צריבה בגלי רדיו תחת אולטראסאונד אנדוסקופי (EUS-RFA) כחלק מהניהול של גידולי אינסולינומה בלבלב

EUS-guided radiofrequency ablation for management of pancreatic insulinoma by using a novel needle electrode (with videos)

Sundeep Lakhtakia, DM,1Mohan Ramchandani, DM,1 Domenico Galasso, MD,2 Rajesh Gupta, DM,1 Sushma Venugopal, MD,3 Rakesh Kalpala, DNB,1 D. Nageshwar Reddy, DM1

מאמר שפורסם ע"י ד"ר Sundeep Lakhtakia, רופא גסטרואנטרולוג במרכז הרפואי  Asian Institute of Gastroenterologyבהודו – נושא המאמר הינו צריבה בגלי רדיו תחת אולטראסאונד אנדוסקופי (EUS-RFA) כחלק מהניהול של גידולי אינסולינומה בלבלב

מדובר במחקר שתוכנן בכדי להעריך את השימוש של צריבה בגלי רדיו תחת אולטראסאונד אנדוסקופי, במטופלים עם גידול מסוג אינסולינומה.

צריבה בגלי רדיו היא טכניקה שהשתמשו בה בעבר עבור גידולים בחלל הבטן, כולל גידולי כבד. הצריבה שולבה עם ניתוח פליאטיבי (ניתוח משפר סימפטומים שמטרתו אינה כריתה מלאה של הגידול או ריפוי) ודווחה כמעלה סיכויי הישרדות של מטופלים אשר היו בלתי-נתיחים.

גידול מסוג אינסולינומה הוא גידול נוירו-אנדוקריני פונקציונאלי (PNET) שכיח בלבלב. רוב הגידולים מסוג זה הם שפירים וקטנים – מתחת לשני ס"מ. גידולים אלו גורמים להיפוגליקמיה, אשר משמעותה ערכים נמוכים של הסוכר בדם, כתוצאה מהפרשת אינסולין עודפת. הטיפול העיקרי הוא הסרה כירורגית של הגידול. 

מטופלים אשר אינם מתאימים להסרה כירורגית או כאלו שמסרבים לה, זקוקים לגישה אלטרנטיבית-לא כירורגית, בכדי להקל על הסימפטומים. אולטראסאונד אנדוסקופי הוא כלי אשר השתמשו בו בעבר למגוון טכניקות הקשורות ללבלב, דוגמת מיקום הגידול, לקיחת ביופסיה מהגידול או הנחיית הזרקת אלכוהול כטכניקת צריבה מקומית. מטרת המחקר הנוכחי היא להעריך את הטיפול בצריבה בגלי רדיו תחת אולטראסאונד אנדוסקופי, כחלק מהניהול של מטופלים עם גידולי אינסולינומה סימפטומטיים. 

עבור המחקר הנוכחי עקבו אחר 3 מטופלים (3 גברים) עם גידולי אינסולינומה סימפטומטיים בלבלב, אשר היו בלתי-נתיחים. כל המטופלים עברו טיפול בצריבה בגלי רדיו תחת אולטראסאונד אנדוסקופי. כולם דיווחו על הקלה בסימפטומים ובכולם נראה שיפור ביוכימי (במדדים בדם), במשך שנת מעקב אחת. הסימפטום העיקרי הנובע מהגידול הינו כאמור רמות סוכר נמוכות בדם, והוא לא נצפה במטופלים למשך כל תקופת המעקב. כמו כן לא נצפו סיבוכים או תופעות לוואי משמעותיות.

החסרון היחיד של שיטת טיפול זו, הוא העובדה שאינה משמידה את כל תאי הגידול ולכן יש סיכוי לגדילה של האיזורים שלא נצרבו. אולם, במטופלים שלא יכולים לעבור ניתוח, זו עדיין אופציה טובה לניהול הסימפטומים. 

לסיכום, צריבה בגלי רדיו תחת אולטראסאונד אנדוסקופי היא טיפול שיכול להילקח בחשבון במטופלים עם גידולי אינסולינומה סיפטומטיים, אשר אינם נתיחים או אשר מסרבים לניתוח.

תמונות:

בתמונה A – אלקטרודת הצריבה

בתמונות התחתונות –משמאל רואים סריקת CT המציגה גידול בראש הלבלב (היכן שמצביע החץ), לפני שבוצעה צריבה בגלי רדיו תחת אולטראסאונד אנדוסקופי. מימין רואים סריקת CT המציגה גידול בראש הלבלב, כשלושה חודשים אחרי טיפול בצריבה בגלי רדיו תחת אולטראסאונד אנדוסקופי. ניתן לראות שהגידול כהה יותר במרכזו, כתוצאה מהצריבה.