צריבה בגלי רדיו תחת אולטראסאונד אנדוסקופי

צריבה בגלי רדיו תחת אולטראסאונד אנדוסקופי

Endoscopic ultrasound-guided radiofrequency ablation for

pancreatic neuroendocrine tumors and pancreatic cystic

neoplasms: a prospective multicenter study

Marc Barthet, Marc Giovannini, Nathalie Lesavre, Christian Boustiere, Bertrand Napoleon, StéphaneKoch, Mohamed Gasmi, GeoffroyVanbiervliet, Jean-Michel Gonzalez

מאמר שפורסם ע"י פרופסור Marc Barthet, רופא מומחה לגסטרואנטרולוגיה בביה"ח Marseille בצרפת – נושא המאמר הינו צריבה בגלי רדיו תחת אולטראסאונד אנדוסקופי (EUS-RFA) לגידולים נוירו-אנדוקריניים של הלבלב (NET) וציסטות של הלבלב (PCNs).  

מדובר במחקר קליני בשלב ראשוני, שתוכנן בכדי להעריך את הבטיחות של צריבה בגלי רדיו תחת אולטראסאונד אנדוסקופי לגידולי לבלב. הגידולים המרכזיים אשר פרוצדורה זו רלוונטית עבורם הם אדנוקרצינומה של הלבלב, גידולים נוירו-אנדוקריניים של הלבלב וציסטות בלבלב. 

עד כה בתחום זה השתמשו בעיקר בצריבה באמצעות אתנול, בה תאי הגידול נהרסים ע"י המרכיב האלכוהולי. שיטה זו טומנת בחובה סיכון של מעבר וספיחת האתנול אל רקמות הגוף בצורה בלתי מבוקרת ובלתי רצויה. השיטה הנוכחית עליה נדבר, צריבה בגלי רדיו תחת אולטראסאונד אנדוסקופי, פותחה בכדי להבטיח שליטה גדולה יותר בטיפול האנטי-סרטני, תוך שילוב של מוות של תאי הגידול לצד הגדלת התגובה האימונית של הגוף כנגדו. 

המטרה העיקרית של המחקר הנוכחי הייתה להעריך את בטיחות הטיפול. המטרה המשנית הייתה להעריך את יעילות הטיפול. עבור המחקר נאספו 30 מטופלים אשר עקבו אחריהם במשך שנה אחת לפחות. ל-12 מהמטופלים היה גידול נוירו-אנדוקריני בלבלב, ל-17 מהמטופלים היה גידול ציסטי בלבלב, ומטופל אחד הוצא מהמחקר. 

מבחינת בטיחות הטיפול; סיבוכים משמעותיים נצפו בשלושה מטופלים סה"כ (10% מכלל המטופלים), כאשר שניים מהם היו הראשונים עליהם בוצעה הפרוצדורה, ואחריהם נעשו שינויים במחקר כדי לנסות ולהקטין את שכיחות הסיבוכים. אחרי שבוצעו השינויים נצפה סיבוך במטופל אחד בלבד, מה שמוריד את אחוז הסיבוכים ל-3.5%. הסיבוכים שנצפו היו דלקת בלבלב וניקוב של דופן המעי הדק. במעקב אחר המטופלים הללו, כולם נותרו ללא סיבוכים ולא נמצאו הוכחות לרקמת גידול אחרי הטיפול בתום שנה. בנוסף, שישה מטופלים (20%) סבלו מכאב קל אשר עבר תוך יומיים מביצוע הטיפול.

מבחינת יעילות הטיפול; מתוך 17 מטופלים עם גידול ציסטי בלבלב, אחרי 6 חודשי מעקב 65% מהציסטות הראו תגובה ניכרת לטיפול שמשמעותה היעלמות שלו, היווצרות נמק בתוכו או הקטנת גודלו ביותר מ-50%, ואחרי שנה של מעקב 71% הראו תגובה דומה.

מתוך 12 מטופלים עם גידול נוירו-אנדוקריני בלבלב, אחרי 6 חודשי מעקב 71% מהגידולים הראו תגובה ניכרת לטיפול שמשמעותה היעלמות שלו, היווצרות נמק בתוכו או הקטנת גודלו ביותר מ-50%, ואחרי שנה של מעקב 86% הראו תגובה מלאה לטיפול שמשמעותה היעלמות שלו או היווצרות נמק בתוכו. 

אפשר לתהות על השינוי בתגובה אחרי חצי שנת מעקב ואחרי שנת מעקב שלמה בגידולים נוירו-אנדוקריניים, מכוון שאחרי שנה אחוז גבוה הראה תגובה מלאה. אפשר להסביר זאת ע"י העובדה שצריבה בגלי רדיו תחת אולטראסאונד אנדוסקופי לא רק עובדת על תאי הגידול עצמו, אלא גם על התגובה החיסונית של הגוף אשר פועלת נגדו ונמשכת זמן רב יותר אחרי הצריבה. מסיבה זו כדאי לעקוב אחרי מטופלים שביצעו טיפול זה במשך שנה, מה שישקף טוב יותר את יעילותו.

לסיכום, מבחינת בטיחות הטיפול, נמצא במחקר זה שצריבה בגלי רדיו תחת אולטראסאונד אנדוסקופי עבור גידולי לבלב נוירו-אנדוקריניים וציסטות של הלבלב היא שיטה בעלת 10% סיכון לתחלואה, כאשר סיכון זה יורד אחרי שיפור פרוטוקול המחקר. 

מבחינת יעילות הטיפול, נמצא במחקר זה שב-86% הוא מניב תגובה מלאה בגידולים נוירו-אנדוקריניים בלבלב, וב-71% מניב תגובה ניכרת בציסטות בלבלב, אחרי שנה של מעקב. 

תמונות:

בתמונה a ניתן לראות סריקת CT של גידול נוירו-אנדוקריני בגודל 12 מ"מ, הממוקם בצוואר הלבלב.

בתמונה b ניתן לראות את התגובה לטיפול בצריבה בגלי רדיו תחת אולטראסאונד אנדוסקופי אחרי הטיפול, כאשר רואים נמק של הגידול והרחבה של צינור הלבלב.