צריבה בגלי רדיו תחת אולטראסאונד אנדוסקופי (EUS-RFA) כחלק מהטיפול בסרטן לבלב לא נתיח

צריבה בגלי רדיו תחת אולטראסאונד אנדוסקופי (EUS-RFA) כחלק מהטיפול בסרטן לבלב לא נתיח

Initial experience of EUS-guided radiofrequency ablation of unresectablepancreatic cancer

Tae Jun Song, MD, PhD,1Dong Wan Seo, MD, PhD, 1SundeepLakhtakia, MD, PhD,2 NageshwarReddy, MD, PhD,2Dong WookOh, MD,1Do Hyun Park, MD, PhD, 1Sang Soo Lee, MD, PhD, Sung Koo Lee, MD, PhD,1Myung-Hwan Kim, MD, PhD1

מאמר שפורסם ע"י ד"ר Tae Jun Song, רופא גסטרואנטרולוג במרכז הרפואי  ASANבדרום קוריאה – נושא המאמר הינו  צריבה בגלי רדיו תחת אולטראסאונד אנדוסקופי (EUS-RFA) כחלק מהטיפול בסרטן לבלב לא נתיח

מדובר במחקר שתוכנן בכדי להעריך את הסבילות והבטיחות של צריבה בגלי רדיו תחת אולטראסאונד אנדוסקופי, עבור גידולי לבלב לא נתיחים.

צריבה בגלי רדיו היא שיטה שהשתמשו בה בעבר כטיפול אפשרי, עבור מגוון ממאירויות לא נתיחות. כאשר מוסיפים לשיטה אולטראסאונד אנדוסקופי, אפשר להשתמש בה כטיפול עבור גידולי לבלב, והיא הראתה סבילות ובטיחות במחקרים קודמים. 

חמישית מהמטופלים המתייצגים עם גידול בלבלב הם אינם נתיחים. התוצאות של כימותרפיה וקרינה הן לא משביעות רצון במטופלים אלו, ולכן נדרשים טיפול חדשניים שיאפשרו תוצאות טובות יותר. צריבה בגלי רדיו תחת אולטראסאונד אנדוסקופי היא שיטה כזו, הגורמת לנמק ברקמת הגידול. צריבה בגלי רדיו נחשבת לבטוחה ובעלת פוטנציאל ריפוי במגוון גידולים, אך טרם ידוע על תוצאותיה כאשר מדובר בסרטן לבלב. 

אולטראסאונד אנדוסקופי יכול לסייע באיתור מיקום הגידול המדויק עבור הצריבה, ובכך מסייע בהפחתת הנזק למבנים הסמוכים לגידול. כמו כן, הצריבה היא פעולה תרמית (צריבה בחום) וכאמור הלבלב הוא רקמה אשר מאוד רגישה לחום. רגישות זו יכולה גם להוביל לסיבוכים כמו דלקת לבלב. הסיבוכים מקושרים עם זמן הצריבה ומספר הצריבות, ולכן במחקר הנוכחי החוקרים ניסו לצמצם אלמנטים אלו במידת האפשר – ככל שהגידול גדול יותר נדרשות יותר צריבות. חשוב לזכור שלצריבה בגלי רדיו יש אפקט נוסף והוא השפעה הפעלת מערכת החיסון כנגד הגידול. 

עבור המחקר הנוכחי אספו 6 מטופלים (חמש נשים וגבר אחד). ל-4 היה גידול בראש הלבלב, ול-2 גידול בגוף הלבלב. גודל הגידול הממוצע היה 3.8 ס"מ. מתוך המטופלים, ל-4 הייתה מחלה בשלב שלוש – מחלה מקומית מתקדמת (stage 3), ול-2 הייתה מחלה בשלב ארבע – מחלה גרורתית (stage 4). בכולם בוצעה צריבה בגלי רדיו תחת אולטראסאונד אנדוסקופי. 

מבחינת בטיחות הטיפול; לא נצפו סיבוכים משמעותיים. 2 מטופלים הציגו כאב בטן קל אחרי ההליך שהשתפר תחת משככי כאבים.

מבחינת סבילות הטיפול; בכל המטופלים ההליך בוצע בהצלחה. אולם, צריבה בגלי רדיו עבור סרטן לבלב מתקדם היא טיפול שצריך להיות משולב עם טיפולים נוספים, דוגמת כימותרפיה, בכדי להאריך שרידות. במחקר הנוכחי, כל המטופלים עברו טיפולים כימותרפיים באותו יום אחרי הצריבה בגלי רדיו תחת אולטראסאונד אנדוסקופי. עקב זמן מעקב קצר במחקר, לא הוערכה שרידות המטופלים שעברו הליך זה ונדרשים מחקרים נוספים בכדי להעריכה. 

לסיכום, צריבה בגלי רדיו תחת אולטראסאונד אנדוסקופי היא שיטת טיפול סבילה ובטוחה עבור מטופלים עם גידול לא נתיח בלבלב.

תמונות:

בתמונה A רואים סריקת CT המציגה גידול בראש הלבלב, אשר לא הגיב לכימותרפיה. 

בתמונה B רואים תמונת אולטראסאונד שבוצעה עם אולטראסאונד אנדוסקופי והנחתה את הליך הצריבה.

בתמונה C רואים סריקת CT, כחודש אחרי שבוצעה צריבה בגלי רדיו. רואים שהגידול עבר נמק וישנן בועות אוויר בתוכו.

בתמונה D רואים סריקת CT, כחודשיים אחרי שבוצעה צריבה בגלי רדיו. רואים שיש הפחתה בגודל הגידול.