סיבוכים ותמותה אחרי ניתוחי לבלב מאמר 4

A Critical Appraisal of the July Effect: Evaluating Complications Following Pancreaticoduodenectomy Journal of Gastrointestinal Surgery, August 2019

 

Timothy D. Murtha, John W. Kunstman, James M. Healy, Peter S. Yoo & Ronald R. Salem

מאמר שפורסם ע"י החוקר Timothy D. Murtha, במחלקה לכירורגיה בפקולטה לרפואה של אוניברסיטת Yale בארה"ב – נושא המאמר הינו הערכת הסיבוכים אחרי ניתוח Whipple לפי חודשי השנה

המחקר הנוכחי עוצב בכדי להעריך את התוצאים הניתוחיים במטופלים שעוברים ניתוח Whipple בזמנים שונים של השנה. התוצאות התחלקו לחודש יולי, בו חושדים שיש שיעור גבוה יותר של סיבוכים, לשאר חודשי השנה. 

עבור המחקר הנוכחי נאספו נתונים על 472 מטופלים שעברו ניתוח Whipple באותו מוסד רפואי. 77.1% מהניתוחים בוצעו עקב ממאירות בלבלב. מספר המטופלים היה דומה בכל רבעון בשנה. 

התוצא הראשי במחקר היה סיבוכים ניתוחיים לפי מערכת דירוג מסוימת (Clavien-Dindo classification). מטופלים עם דירוג מעל 3 נדרשו לניתוח חוזר או חוו אירוע מסכן חיים כתוצאה מהניתוח. התוצאים המשניים היו הערכת המוות, אובדן דם, פיסטולה לבלבית, ריקון קיבה איטי, אבצס תוך-בטני, דליפה מהשקה וניתוח חוזר.

תוצאות המחקר; מתוך כלל המטופלים, 80 מטופלים (16.9%) היו בעלי דירוג 3-4, לפי מערכת הדירוג. ההיארעות של סיבוכים משמעותיים הייתה 12.2% בחודש יולי, ו-17.5% בכל שאר חודשי השנה. שיעור הפיסטולה הלבלבית, אבצס תוך-בטני, ניתוח חוזר, אשפוז חוזר ומוות לא היו שונים בין החודשים או בין הרבעונים – שיעור המוות הכללי היה 1.7%. 

לסיכום; המחקר הנוכחי לא מצא קורלציה בין שיעור הסיבוכים או התמותה לזמן בשנה בו נערך הניתוח.